OTIF Glass Sp. z o.o. | Dworcowa 6, 62-230 Witkowo Pon - Pt 7:00 - 15:00

Blog

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Dlaczego warto wybrać szkło la...

Dlaczego warto wybrać szkło laminowane?

Dodał : Administrator strony Otif Glas

Dodano: 06/06/2022

Szkło laminowane, nazywane również szkłem bezpiecznym, to jedna z najpopularniejszych odmian szkła, która współcześnie wykorzystywana jest praktycznie na każdym kroku. Z drugiej strony trudno nazywać je odmianą, skoro laminowanie szkła to nic innego jak łączenie ze sobą kilku tafli dowolnego szkła, w celu stworzenia wielowarstwowej szyby. Tak czy siak dobrze laminowane szkło potrafi nawet być kuloodporne, dzięki czemu zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Problem w tym, że nie każda firma wykorzystuje najlepsze techniki laminowania szkła.

 

Laminowanie szkła - metody

 

Istnieją różne sposoby na łączenie ze sobą tafli szkła. Firmy używają specjalnych klejów, odpowiednich rodzajów żywicy oraz wielu innych technik, które pozwalają stworzyć wielowarstwową taflę szkła. Do niedawna najpopularniejszą opcją było laminowanie szkła z użyciem tak zwanej folii PVB, jednak rozwiązanie to miało wiele wad. Sam proces laminowania z użyciem tej folii do szkła był niełatwy, a folia PVB musiała być przechowywana w specjalnych i drogich w utrzymaniu chłodniach. Jedną z wad była również mniejsza odporność na warunki atmosferyczne w porównaniu do folii EVA. Na szczęście rozwój technologiczny pozwolił na stworzenie folii EVA, którą z całą pewnością można nazwać następcą folii PVB. Laminowanie szkła z jej użyciem przebiega szybko i sprawnie, a jednocześnie jest dużo tańsze. Folia EVA nie ma problemu przy kontakcie z wodą, a jednocześnie odznacza się bardzo wysokim poziomem przepuszczalności światła. Dzięki temu szyby laminowane z jej użyciem nie tracą ani trochę walorów estetycznych, jednocześnie zyskując najwyższy poziom solidności.

 

Laminowanie szkła - proces

 

Jak właściwie wygląda laminowanie szkła z użyciem folii EVA? Współcześnie wykorzystuje się do tego specjalne piece, dzięki którym praktycznie cały proces jest zautomatyzowany. Po dokładnym wyczyszczeniu i przygotowaniu każdej z tafli szkła umieszcza się pomiędzy nimi folię i wkłada je do urządzenia, z którego następnie odsysane jest powietrze. Dzięki temu folia klejona jest w warunkach próżniowych, co daje pewność, że będzie to zrobione dokładnie i bezbłędnie. Gdy już dojdzie do powstania próżni komora pieca jest podgrzewana do temperatury około 100-150℃. W tym momencie folia EVA przechodzi w stan ciekły, stając się klejem łączącym ze sobą tafle szkła. Po wystygnięciu laminowana szyba jest już gotowa, a jej warstwy są praktycznie nierozłączne.

 

Laminowanie szkła - zastosowanie

 

Szkło laminowane ma całą masę zastosowań i jest stosowane praktycznie wszędzie tam, gdzie potrzeba wysokiego poziomu bezpieczeństwa bez tracenia na estetyce. Mowa tu przede wszystkim o gablotach i wystawach sklepowych, przeszkleniach w muzeach, szybach wszelkiego rodzaju pojazdów i wielu innych zastosowaniach. Oczywiście szkło bezpieczne jest wykorzystywane również w budownictwie, przy takich elementach jak balustrady, zadaszenia szklane. Niektórzy decydują się też na zastosowanie szkła laminowanego w oknach swojego domu. Jest to świetne zabezpieczenie antywłamaniowe, zapewniające wysokie poczucie komfortu i spokój.

Najnowsze wpisy:

Dlaczego warto wybrać szkło laminowane?